Friday, April 13, 2012

Avamiselt - the Opening


Lõpuks on see siis tehtud. Näitus on avatud ja pildid seinal kuni 15. maini 2012.
Avamine kulges kiirelt, ilmselt ei jätkunud mind alati kõikjale kuhu oleks vaja ja kõik asjad ei sujunud ka ilmselt nii nagu vaja. Aga – usun, et inimesed said hakkama ja ma saan andeks selle, et jõudnud kõigiga ühtmoodi tegeleda.
Aitäh kõikidele, kes aitasid sel teoks saada ning aitäh külalistele! 

Suured ja erilised tänud, ilma kelleta poleks see näitus saanud teoks:
Kristel Lukats, Mall Parmas, Arne Kiin, Olev Sau, Eero Tuhkanen, Lüüli Suuk, Siim Vaikna, Merje Aru, Mari-Liis Sau, Johannes Ek, Patrik Ek, Andreas Ek, Kai Allan Valdemar Ek, Terje Atonen, Ele Millistfer, Ain Saviauk, Kristel Jaanus, Madis Nurms, Vivian Ainsalu, Vahur Kets, Anu Lill, Piret Tüksammel, Kristian Saks, Valdur Rand, Taago Daniel, Katrin Tanvel, Kaja Tuhkanen, Marika Tuhkanen, Helgur Rosenthal, Sigrit Uibo, Madis Ental, Triin Hommuk, Urmet Laht, Andrus Noorhani, Kristiina Sau-Ek, Alvi Rabakukk ning Fotomuuseum, Fotokelder LEE ning Fotoait.
Aitäh!


 foto: Andrus Noorhani



foto: Lüüli Suuk



 foto: Andrus Noorhani












foto: Lüüli Suuk



















Unus ego et multi in me
foto: Lüüli Suuk






 foto: Kristjan Pagel







 foto: Andrus Noorhani


foto: Andrus Noorhani


Saturday, April 7, 2012

Näituse telgitagused ehk pimikuseiklused


Nüüd olen (lõpuks!) oma pimikuseiklustega nii kaugel, et on valmis saanud üks näitusekomplekt. Portreed. Klassika. Peaaegu. Klassikalise mustvalge fotograafia peaaegu klassikalised (keskkonna) portreed.
Pildistamine: 2008 – 2012 Kõige intensiivsem pildistamine oli 2011. aastal.
Film: Ilford FP5+, Pan 400, Fuji Neopan 400, Fomapan100
Filmiilmuti: Rodinal, Foma R09, Foma LQN, Promicrol, Tetenal Ultrafin
Filmikinnisti: Fomafix
Paber: Fomaspeed MG 312 (matt) 50x61cm
Algus
2008. aastal avastasin enda jaoks keskformaadi, kui sain kasutada Yashica. See oli nii võimas avastus, et kohe oli soov sellega midagi suuremat korda saata.
Mõte
Portreenäituse mõte tekkis alles töö käigus, kui hakkasin pildistama süsteemsemalt, küsisin inimestelt luba ka tuleviku näitusele mõeldes. Kes ei soovinud, ma peale ei käinud.
Idee
Kui juba näituse tegemise soov oli, oli vaja ka ideed, midagi, mis neid pilte ühendaks ja liidaks. Tahtsin saada n-ö terviklahendust. Minu tutvusringkonnas ja ka endal oli sel ajal parajasti suur Facebook’istumise aeg ja siis tärkaski idee, et tiriks need inimesed sealt välja ning näitus sai pealkirjaks „Välja näoraamatust!“
Töö
Pildistamisel kogesin palju huvitavat. Inimesed võivad kaamera ees siiski olla hoopis teistsugused, kui nad on oma tavakeskkonnas. Yashica on nagu võlumasin, mis avab inimeses maailma, mis muidu ei tulekski välja. Yashica ees enamus portreteeritavaid muutus – keegi ei olnud enam see, keda ma arvasin tundvat. Ja see oli mõnus.
Pimikus veetsin ligikaudu 80 tundi, seda pole palju, kui arvestada, et sain vaid kahel õhtul pimikus tööd teha, korraga 5 tundi.
Kõik näitusel olevad portreed (k.a autoportree) on pildistatud Yashicaga, mõned Yashica 124G-ga, enamus aga YashicaFlex 635-ga, mis pärineb aastast 1958.
Illustreeriv materjal
Siin mõned kaadrid, kuidas käis pimikus töö nii suurte piltide puhul.
Pimikutöö fotode autor Kristian Saks http://foto.aardwerk.ee/
Aitäh Kristianile selle töö eest!







 Fotode autor: Kristian Saks

Suurendi all näeb pilt läbi punase filtri välja selline:
 

Piltide kuivatamine toimub õhu käes


 Ja siin mõned näidispildid