Saturday, April 7, 2012

Näituse telgitagused ehk pimikuseiklused


Nüüd olen (lõpuks!) oma pimikuseiklustega nii kaugel, et on valmis saanud üks näitusekomplekt. Portreed. Klassika. Peaaegu. Klassikalise mustvalge fotograafia peaaegu klassikalised (keskkonna) portreed.
Pildistamine: 2008 – 2012 Kõige intensiivsem pildistamine oli 2011. aastal.
Film: Ilford FP5+, Pan 400, Fuji Neopan 400, Fomapan100
Filmiilmuti: Rodinal, Foma R09, Foma LQN, Promicrol, Tetenal Ultrafin
Filmikinnisti: Fomafix
Paber: Fomaspeed MG 312 (matt) 50x61cm
Algus
2008. aastal avastasin enda jaoks keskformaadi, kui sain kasutada Yashica. See oli nii võimas avastus, et kohe oli soov sellega midagi suuremat korda saata.
Mõte
Portreenäituse mõte tekkis alles töö käigus, kui hakkasin pildistama süsteemsemalt, küsisin inimestelt luba ka tuleviku näitusele mõeldes. Kes ei soovinud, ma peale ei käinud.
Idee
Kui juba näituse tegemise soov oli, oli vaja ka ideed, midagi, mis neid pilte ühendaks ja liidaks. Tahtsin saada n-ö terviklahendust. Minu tutvusringkonnas ja ka endal oli sel ajal parajasti suur Facebook’istumise aeg ja siis tärkaski idee, et tiriks need inimesed sealt välja ning näitus sai pealkirjaks „Välja näoraamatust!“
Töö
Pildistamisel kogesin palju huvitavat. Inimesed võivad kaamera ees siiski olla hoopis teistsugused, kui nad on oma tavakeskkonnas. Yashica on nagu võlumasin, mis avab inimeses maailma, mis muidu ei tulekski välja. Yashica ees enamus portreteeritavaid muutus – keegi ei olnud enam see, keda ma arvasin tundvat. Ja see oli mõnus.
Pimikus veetsin ligikaudu 80 tundi, seda pole palju, kui arvestada, et sain vaid kahel õhtul pimikus tööd teha, korraga 5 tundi.
Kõik näitusel olevad portreed (k.a autoportree) on pildistatud Yashicaga, mõned Yashica 124G-ga, enamus aga YashicaFlex 635-ga, mis pärineb aastast 1958.
Illustreeriv materjal
Siin mõned kaadrid, kuidas käis pimikus töö nii suurte piltide puhul.
Pimikutöö fotode autor Kristian Saks http://foto.aardwerk.ee/
Aitäh Kristianile selle töö eest! Fotode autor: Kristian Saks

Suurendi all näeb pilt läbi punase filtri välja selline:
 

Piltide kuivatamine toimub õhu käes


 Ja siin mõned näidispildid

No comments:

Post a Comment