Thursday, October 18, 2012

IR STANDFilm: Efke820 ISO100 120mm

Ilmuti: Agfa Rodinal 1:100

Aeg: 1 tund, vesi 20 0C

Otsustasin proovida oma viimase sügisese IR-filmi peal 1-tunnist stand-ilmutust. Kaotada mul polnud ju midagi, aga võita kui palju.


Standi mõte on ilmutil teha ise oma töö. Definitsioon võiks olla järgmine: stand-ilmutus on protsess, kus film jäetakse ilmutilahusesse seisma pikemaks ajaks, vähese loksutamisega või üldse puutumata. Ilmutusaegu on mitu, 1–4 tundi, kuid kõige mugavam ja levinum on 1-tunnine ilmutamine. Standi tehnika sai alguse juba umbes 1880ndatel ning iseloomustavateks punktideks on ilus peen tera, märgatavalt suurenenud (sügavus) teravus ning pehme tonaalsus. Ilmutiks sobivad Agfa Rodinal ja Rodinali tüüpi ilmutid, näiteks Foma R09.Mis ma tegin: ilmutamisel loksutasin tanki alguses esimese 30 sek jooksul (või pisut kauem), siis 30 min pärast uuesti paar korda ja edasi seisis lihtsalt lõpuni.

Pärast kinnisti äravalamist oli ärevus sees, et mis siis välja tuli? Tundus, et kõik töötab, et aparaadi tihendid on korras ja et stand oli teinud hästi mõnusa töö. 
Hiljem negatiivi skännimisel selgus, et võit detailides oli väga suur ja ma oleksin võinud ka oma suvised infrapunafilmid standiga ilmutada.

Stand toob lisaks detailidele väga hästi välja ka tera ja looristuse, seega võib suurema ISO või aegunud filmide standi puhul olla looristus võimendatud.

Blogifotodest ei saa muidugi hästi aru, kuidas selle detailiga on, aga seda võib suurelt ette kujutada :)


Scroll down for The English version

f5,6,  s 1/10

f 5,6, s1/10

f 5,6,  s 1/10

f 4, s 1/5

viimane pilt on võrdluseks, tehtud tavailmutusega

Film: Efke820 ISO100 120mm

Developer: Agfa Rodinal 1:100

Dev time: 1 hour, water 20 0C
I decided to try stand development on my IR film. I had nothing to lose, yet so much to win.

The idea of stand is to force developer to do its job itself. Definition would be: stand development is a process whereby film is left to sit in a very dilute developing solution for an extended period of time, with little or no agitation. There are many ways to do stand, development time varies from 1 up to 4 hours, but the most popular and suitable is 1 hour stand. The technique dates back to at least the 1880s and is characterized by fine grain, increased perceived sharpness, and smooth tonality.

The developers that suit for stand are Agfa Rodinal or Rodinal type, like Foma R09.

What I did: I agitated the tank 30 sec at the beginning, after 30 min I did it again and then let it be still. After I had fixed the film, I was a bit nervous, I must admit, what finally turned up? Everything seemed to be working, also the camera (built in 1949), and it appears that stand had made a very good work. Later, when I scanned the film, I discovered that there were a lot more details; I thought I should have developed all my IR films with stand.

Besides details, stand also brings out grain and fogginess, so it all can be more intensive, if developing larger ISO films or best before films.

Of course, these blog photos here are too small to detect all this detail, but it’s always imaginable :)


No comments:

Post a Comment