Thursday, November 7, 2013

Agfa Billy-Record 4,5





Valmistatud aastatel 1936–1939. Objektiiviks on Apotar 105mm f/4.5 Prontor II katikuga. On olemas bulb-režiim ja distantspäästiku võimalus. 


Kui esimest korda Agfat käes keerutasin, tundus, et kõik on justkui korras, üsna ilus nägi välja ka, ainult pisut kopitanud. Väike päästiku viga oli ka, kuid selle sain kähku korda. Film sisse ja marss pildistama! Põnevus oli suur, kui esimene film ilmutusest tuli. Aga oh häda!, mitte ühtegi teravat kaadrit. 

Hmm.. mõtlesin, et proovin õige veel, äkki on tal ka mõni trikk varrukas, nagu oli Moskva-5 lõõtsa vahel. Aga ikka ei midagi. Kahe rulli filmi peale tuli vist üks enam-vähem terav kaader, mida ma julgen siin postituses jagada. 


Oli aeg minna fotomeister Tiidu juurde. Ravi kestis kaks päeva, mille jooksul selgus, et teravustamise rõngas oli kinni kiilunud endast järgmise rõnga külge ja see määre, mis seal kunagi oli olnud, ei olnud enam määre, vaid mingi muu tihke kraam. St, et ma ei saanudki üldse teravustada. Ma imestan, et selle ühe teravagi pildi sain.


Kolmanda katse ajaks oli vaim juba lahtunud ja objekte polnud ka enam võtta. Kandsin aparaati endaga kaasas, otsides sobivaid motiive. Aga jäin klassika juurde – Sääre tuletorn, Kiipsaare tuletorn ... niipidi ja naapidi.

Ja ma sain lõpuks pildi, mille objekt oli äratuntav. 
Tegelikult tuleb ikka kõik uued vanurid pärast esimese rulli ebaõnnetumist viia fotomeistri juurde :) 

Fotod on negatiiviskännid, pildistatud 2013. 


 Kiipsaare majakas
fomapan200
f4;  1/50

Kiipsaare majakas
fomapan200
f5,6;  1/50 sek


uduga Säärel
fomapan200
f5,6;  1/50


säärel
fomapan200
f5,6;  1/50


üks ainumas peaaegu terav kaader enne remontimist
Pöide kirik
Rollei IR400 
f5,6;  1/10


ja Agfa Billy-Record ise



   

Friday, November 1, 2013

Rollei Infrared



Sel suvel proovisin esmakordselt Rollei IR400/120mm filmi. Võtsin mõned rullid kaasa ka Portugali, kus päike on nii ere, et pildistada sai ka käest (suur statiiv oli nagunii koju jäänud ja väike oli liiga ebamugav ja madal). Infrapunafiltriks oli Cokin P.007.

Kirjade järgi tekib Rollei IR filmile aura efekt, kui teha ülesäri, kuid viimase jaoks oli Portugali keskpäevane päike liiga kõrgel. Ja pärastlõunase päikese ajaks oli mul juba teine rull sees. Eks selle filmiga on ikka nii, et kui on kaasas vaid üks filmikere, siis ei tea, millist filmi sinna panna. Ning valida on alati mitme erineva vahel. Kui otsustada mustvalge kasuks, on kõik värve täis, kui paned värvilise, on taevas perfektsed infrapunapilved ja kui on siis lõpuks infrapunafilm sees, näed slaidi jaoks sobivaid motiive. Seega – kui mina oma infrapunaga välja jõudsin, oli taevas pilvitu. Vaid ühe pisikese pilvekomplekti sain pärast pikka kemplemist nõusse pildile tulema. Lisaks sellele, et päike on ere ja kõrgel, on ta minusuguse põhjalase jaoks ka väga palav ja nii ma praadisin seal end, otsides taevast pilvi ja pildile objekte.
Järgmisel päeval muidugi olid taevas mahlased pilved ja üleminekud, aga siis puhusid mul kaameras juba teised tuuled.

Rollei IR on iseloomult teistsugune kui Efke IR. Kui Efke oli kapriisne, tegi* mis tahtis ning tulemuse suhtes tegelikult ilma 100% garantiita, siis Rollei on väga töökindel ja tugev. Isegi kui olin sunnitud filmi vahetama õues, ei olnud negatiivil pärast ilmutamist mitte ühtegi märki, et ta oleks valgust saanud. Ka lennujaama röntgenid elab hästi üle. Rollei film on vaja lihtsalt selgeks õppida, sest kindlasti pole ta halb film, pigem vastupidi.
Järgnevas pildireas on kõik kaadrid lakoonilised, saksalikult eeskujulikud ja üsna kujutlusvõimevaesed. Võiks öelda, et käeharjutus, kuna ma pole varem Rollei IR400/120mm pildistanud.

Seeria jaoks olen pildid eelnevalt pimikus suurendanud ning siis sisse skaneerinud. Olen kasutanud kahte erinevat suurendit, sellepärast siis erinevad raamid piltidel. Paberiks on Vene 1990. aasta kartongpaber Unibrom, läikiva pinnaga. Peab ütlema, et see on väga hea paber, olgugi tema parim enne juba ammu möödas. Tihtipeale need vananenud paberid ongi väga head. Ja mulle tundus, et oleks seekord heaks vahelduseks fotoskänn negatiiviskännile.

*Efke filmist saab rääkida vaid minevikus, kuna tema tootmine on kahjuks lõpetatud. Üks võrdlus nende kahe vahel on siin - http://www.digitaltruth.com/products/product_tests/infrared_film_002.php