Friday, November 1, 2013

Rollei InfraredSel suvel proovisin esmakordselt Rollei IR400/120mm filmi. Võtsin mõned rullid kaasa ka Portugali, kus päike on nii ere, et pildistada sai ka käest (suur statiiv oli nagunii koju jäänud ja väike oli liiga ebamugav ja madal). Infrapunafiltriks oli Cokin P.007.

Kirjade järgi tekib Rollei IR filmile aura efekt, kui teha ülesäri, kuid viimase jaoks oli Portugali keskpäevane päike liiga kõrgel. Ja pärastlõunase päikese ajaks oli mul juba teine rull sees. Eks selle filmiga on ikka nii, et kui on kaasas vaid üks filmikere, siis ei tea, millist filmi sinna panna. Ning valida on alati mitme erineva vahel. Kui otsustada mustvalge kasuks, on kõik värve täis, kui paned värvilise, on taevas perfektsed infrapunapilved ja kui on siis lõpuks infrapunafilm sees, näed slaidi jaoks sobivaid motiive. Seega – kui mina oma infrapunaga välja jõudsin, oli taevas pilvitu. Vaid ühe pisikese pilvekomplekti sain pärast pikka kemplemist nõusse pildile tulema. Lisaks sellele, et päike on ere ja kõrgel, on ta minusuguse põhjalase jaoks ka väga palav ja nii ma praadisin seal end, otsides taevast pilvi ja pildile objekte.
Järgmisel päeval muidugi olid taevas mahlased pilved ja üleminekud, aga siis puhusid mul kaameras juba teised tuuled.

Rollei IR on iseloomult teistsugune kui Efke IR. Kui Efke oli kapriisne, tegi* mis tahtis ning tulemuse suhtes tegelikult ilma 100% garantiita, siis Rollei on väga töökindel ja tugev. Isegi kui olin sunnitud filmi vahetama õues, ei olnud negatiivil pärast ilmutamist mitte ühtegi märki, et ta oleks valgust saanud. Ka lennujaama röntgenid elab hästi üle. Rollei film on vaja lihtsalt selgeks õppida, sest kindlasti pole ta halb film, pigem vastupidi.
Järgnevas pildireas on kõik kaadrid lakoonilised, saksalikult eeskujulikud ja üsna kujutlusvõimevaesed. Võiks öelda, et käeharjutus, kuna ma pole varem Rollei IR400/120mm pildistanud.

Seeria jaoks olen pildid eelnevalt pimikus suurendanud ning siis sisse skaneerinud. Olen kasutanud kahte erinevat suurendit, sellepärast siis erinevad raamid piltidel. Paberiks on Vene 1990. aasta kartongpaber Unibrom, läikiva pinnaga. Peab ütlema, et see on väga hea paber, olgugi tema parim enne juba ammu möödas. Tihtipeale need vananenud paberid ongi väga head. Ja mulle tundus, et oleks seekord heaks vahelduseks fotoskänn negatiiviskännile.

*Efke filmist saab rääkida vaid minevikus, kuna tema tootmine on kahjuks lõpetatud. Üks võrdlus nende kahe vahel on siin - http://www.digitaltruth.com/products/product_tests/infrared_film_002.php

 No comments:

Post a Comment